Table of Contents

FINA smart card on OpenSuse using VirtualBox Windows machine

Kako vecina poduzetkinka sada mora koristiti e-poreznu a dobro im dode i e-hzzo i e-mirovinsko.

Za e-mirovinsko moram reći da je očajno riješenje, a e-hzzo je malo bolje. Sve u svemu najviše koristi za ta rijesenje ima državna uprava a ne i korisnici (poduzetnici). Poduzetnici u pravilu trose 2-3 radna dana da završe jednu prijavu, a primorani su koristiti Windows OS te neke prastare verzije AdobeReadera tako da ste u pravilu osudeni za korištenje i starih Windows XPa. e-porezna je jos najbolje riješenma ali isto radi samo pod Widozama.

E-mirovinsko i e-hzzo bi mogli biti rijeseni kao jedinstven web servis gdje se prijavite te po OIBu prijavite radnika posaljete i potrebne dokumente. Onda od tamo hzzo uzima podatke koji njemu trebaju, a mirovinsko one koji njemu trebaju. Ujedno bi takav web servis bio neovisan o OSu koji koristite i imali bi jedno mjesto za prijavu radnika sto bi vam bitno smanjilo vrijeme potrebno za prijavu.

No sada imamo sto imamo pa ako koristite Linux ne mozete koristiti te državne “super” uradke. Ono sto možete je da koristite virtualizaciju Windows OS na linuxu. Ja koristim OpenSuse, a za virtualizaciju koristim VirtualBox.

OpenSuse 12.2

Instaliranje

Pomoću YASTa instalirajte:

Kao root otvorite /etc/udev/rules.d/60-vboxdrv.rules i promjenite (otkomentirajte (uncomment) - samo maknite # znak na početku):

#SUBSYSTEM=="usb_device",ATTR{devnum}=="?*",ATTR{busnum}=="?*",SYMLINK+="vboxusb/$attr{busnum}/$attr{devnum}",RUN+="/usr/bin/setfacl -m g:vboxusers:6 /dev/vboxusb/$attr{busnum}/$attr{devnum}"
#SUBSYSTEM=="usb",ENV{DEVTYPE}=="usb_device",ATTR{devnum}=="?*",ATTR{busnum}=="?*",SYMLINK+="vboxusb/$attr{busnum}/$attr{devnum}",RUN+="/usr/bin/setfacl -m g:vboxusers:6 /dev/vboxusb/$attr{busnum}/$attr{devnum}"

u

SUBSYSTEM=="usb_device",ATTR{devnum}=="?*",ATTR{busnum}=="?*",SYMLINK+="vboxusb/$attr{busnum}/$attr{devnum}",RUN+="/usr/bin/setfacl -m g:vboxusers:6 /dev/vboxusb/$attr{busnum}/$attr{devnum}"
SUBSYSTEM=="usb",ENV{DEVTYPE}=="usb_device",ATTR{devnum}=="?*",ATTR{busnum}=="?*",SYMLINK+="vboxusb/$attr{busnum}/$attr{devnum}",RUN+="/usr/bin/setfacl -m g:vboxusers:6 /dev/vboxusb/$attr{busnum}/$attr{devnum}"

VirtualBox Extension Pack

Startajte VirtualBox pa u Help→About pogledajte koju verziju imate instaliranu. Zapamtite to.

Sada trebate instalirati VirtualBox Extension Pack za svoju verziju (mora biti baš za verziju koju imate (neće radidi ni noviji ni stariji)).

Trenutno se linkovi za dowload Extension Packa nalaze ovdje. Na toj stranici mozete vidjeti koja je najnovija verzija dostupana te pod Old Versions mozete odabrati neke starije verzije VirtualBox-a. Kada nadete svoju verziju skinite samo Extension Pack.

Startajte VirtualBox pa u File→Preferences→Extensions→Add Package dodajte file koji ste skinuli.

Restartajte racunalo.

Instaliranje Windows XP

Stvorite novu virtualnu mašinu i instalirajte windows XP tamo. Trebati cete imati installacijski cd windowsa XP.

Nakon instalacije pokrenite Windows mašinu te kada se startala odite na Devices→Install Guest Additions. To ce downloadati potrebni file te mountati kao CD instalacijske fileove koje onda trebate instalirati.

Nakon toga trebate instalirati rogrme koje zahtjevaju državni servisi.

OpenSuse 13.1 (vjerovatno vrijedi i za prijašnje verzije)

Ova procedura vjerovatno radi na svim verzijama OpenSuse-a, samo se pcsc paketi mozda drugacije zovu.

Gornja procedura ne radi na 13.1 posto nema lagane mogucnost postavljanja dozvola za usb.

Pomocu yast-a treba instalirati pcsc-lite, pcsc-ccid

Stoga treba sa www.virtualbox.org skinuti najnoviju verziju za OpenSuse 13.1 instalirati ju. Po potrebi kompajlirati kernbel module takoda pokrenete kao root:

/etc/init.d/vboxdrv setup

Nakon toga u VirtualBox manageru instalirajte odgovarjuci extension pack. Pokerenite virtualnu mašinu, instalirajte windoze, u windozama instalirajte guest tools i sve potrebne programe za e-hrvatsku.

Ukoliko upgradate host novom verzijom kernela vjerovatno virtualbox nece vise raditi onda trebate samo opet kompajlirati kernel s komandom kako je gore opisano.